اگر شما قصد نصب دوربین مداربسته در امکان خود را دارید و همچنین اگر یک نصاب دوربین مداربسته هستید و می خواهید اقدام به راه اندازی یکی سیستم نظارت تصویری برای مشتریان خود نمایید باید نکات مهمی را در نظر بگیرید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

۱-هدف : در گام اول باید بدانید که هدف شما از راه اندازی یک سیستم نظارت تصویری چیست ؟ آیا هدف تنها نظارت تصویری است و یا اینکه برای مسائل حفاظتی امنیتی اقدام به استفاده از دوربین مداربسته می کنید ؟

۲-بودجه شما برای این کار چقدر است ؟ از قدیم گفتن هر چه پول بدید همون قدر آش می خورید.این مثال در خرید تمام اقلام الکترونیکی نیز صدق می کند.بدیهی است هر چقدر قیمت انواع دوربین مداربسته بالاتر باشد کارایی آن نیز بهتر خواهد بود.اما در این بین مهم ترین موضوع صرف هزینه منظقی برای خرید دوربین مداربسته می باشد.

۳-رعایت نکات تکنینیکی در جانمایی و همچنین انتخاب نوع دوربین مداربسته و همچنین انتخاب صحیح لنز دوربین مداربسته.پس از این موارد نوع تکنولوژی عامل بسیار مهمی می باشد.در این بین توصیه می شود برای سیستم های حرفه ای از انواع دوربین مداربسته آی پی (تحت شبکه) استفاده گردد.

۴-بستر سازی مناسب : در بسیاری از مقالات سایت در مورد بستر سازی مناسب برای نصب دوربین مداربسته صحبت کردیم.حفاظت از کابل ها ، بستر سازی و داکت کشی توام با کار تمیز و شیک ، استفاده از لوله های فلزی برای نصب کابل در فضاهای بیرونی و … همه و همه از اصول بستر سازی برای نصب دوربین مداربسته می باشد که رعایت موارد خاص خود را می طلبد.توصیه دیگر این است که همواره سعی کنید تمام کابل های مورد استفاده در پروژه شما از بهترین درجه کیفی باشد.

۵-انتخاب و خرید تجهیزات مناسب : همانطور که می دانید امروزه تنها مزیت دوربین تحت شبکه به انواع آنالوگ ، انعطاف بستر این سیستم ها می باشد.بطوریکه به علت استفاده دوربین تحت شبکه از بستر شبکه های کامپیوتری و تنوع تجهیزات انتقال دیتا در بستر شبکه ، ارسال تصاویر از راههای مختلف ارتباطی مانند فیبر نوری ، لینک های رادیویی ، کابل شبکه و… امکان پذیر می باشد.

۶-استفاده از اتصالات تصویر با کیفیت و همچنین نصب اصولی آن مهم ترین عامل در دوام تصاویر دوربین مداربسته و داشتن یک سیستم امن به لحاظ قطعی تصاویر می باشد.به عبارت دیگر هر چقدر اتصالات تصویر با کیفیت باشند و همچنین بصورت اصولی متصل شوند امکان اعتماد به یک سیستم افزایش پیدا کرده و در صد قطعی تصاویر کاهش می یابد.